Postavimo temelje Slovenije na podjetnosti in vrednotah

-torek, 25 marec 2025

Podjetniki kot arhitekti napredka Slovenije


Podjetništvo je srce naprednega gospodarstva, motor inovacij, steber razvoja ter gonilo konkurenčnosti. V Sloveniji smo majhni, a iznajdljivi in imamo priložnost, da si prihodnost krojimo sami. A to zahteva pogum, vizijo in zaupanje v vrednote, ki nas povezujejo. Podjetniki niste le ustvarjalci dobička - ste graditelji Slovenije. 


Podjetništvo kot temelj konkurenčnosti in gospodarske rasti   


V svetu hitrih sprememb se lahko kosamo z najboljšimi le, če gradimo kulturo podjetnosti in drznosti. Podatki kažejo, da slovensko podjetništvo raste – predvsem na področjih tehnologije, trajnostnih rešitev in e-poslovanja. A obenem podjetja bremenijo visoki davki, birokracija in nestabilno okolje. Neto plače so pri nas med najnižjimi glede na bruto obremenitve.  


Po podatkih Eurostata je povprečna letna bruto plača v Sloveniji (33.081 EUR) višja od italijanske (32.749 EUR), vendar pa je povprečna neto plača v Sloveniji (17.500 EUR) bistveno nižja kot v Italiji (24.000 EUR). Visoki stroški dela predstavljajo pomembno oviro za podjetnike. Zaradi njih so podjetniški podvigi v Sloveniji pogosto izjemno zahtevni, kar negativno vpliva na konkurenčnost slovenskih podjetij na globalnem trgu.


Tudi Kongres podjetništva bo odprl vprašanje: Ali lahko pametni davki postanejo prednost? Da – pametni davki lahko postanejo pomembna konkurenčna prednost države. Ključno je, da davčni sistem ne temelji zgolj na obremenjevanju dela, temveč spodbuja inovacije, investicije in rast podjetij. Delo se mora splačati!


Mladi, vizija in podjetniški pogum


Mladi so gonilo sprememb. Ko mladim odpremo vrata, vstopijo z idejami, drznostjo in inovacijami. Panel »Start-upi brez omejitev« je poziv k razmisleku: kako lahko z manj omejitvami skočimo višje? Potrebujemo pogum za preboj, podporo za prve korake in okolje, ki ne kaznuje napak, temveč spodbuja učenje. 


Nujno je imeti bolj dostopne programe financiranja ter lažji dostop do nepovratnih sredstev in svetovalnih storitev za mlade podjetnike. Potrebujemo poslovne inkubatorje in mentorje, ki bodo generaciji Z pomagali razviti samozavest ter prepoznati poslovne priložnosti doma in v tujini.


Sem zagovornik povezovanja izobraževalnega sistema z gospodarstvom – ne le za prakso, temveč za soustvarjanje idej in produktov. Mladi ne iščejo le službe, temveč smisel, poslanstvo in vpliv. Podjetništvo jim to omogoča – če jim ponudimo priložnost.


Vrednote, ki nas povezujejo 


Vrednote, kot so odgovornost, sodelovanje, pogum in ustvarjalnost, niso le besede – so temeljna merila, po katerih gradimo zaupanje, ustvarjamo sodelovanja in oblikujemo odgovorne rešitve. Uspešno podjetje ne temelji le na dobri ideji ali izdelku, temveč na kulturi, ki spodbuja spoštovanje, etično ravnanje, odprtost za dialog in pripravljenost deliti znanje.


V času negotovosti in hitrih sprememb prav vrednote predstavljajo stabilnost – notranji kompas, ki vodi podjetnika tudi takrat, ko so razmere nepredvidljive. Odgovornost do zaposlenih, partnerjev, okolja in skupnosti ni le moralna zaveza, temveč dolgoročna naložba v ugled in uspeh. Trud, ki je usmerjen v dobrobit skupnosti, ustvarja širše zaupanje – in to je največja vrednost sodobnega podjetništva. 


Kaj nas čaka do 2035?


Slovenijo in EU v prihodnjem desetletju čakajo številne strukturne spremembe, ki bodo bistveno vplivale na podjetniško okolje. Tisti, ki se bodo znali prilagoditi, bodo imeli prednost. Ključni premiki se bodo odvijali na področjih varnosti, digitalizacije, energetske tranzicije, demografije in financiranja: 

  • Prehod v digitalno in energetsko neodvisno gospodarstvo bo zahteval korenito modernizacijo proizvodnje, vlaganja v umetno inteligenco ter razogljičenje industrije.
  • Decentralizacija in okrepitev regij bosta ključni za uravnotežen razvoj – močnejše regije bi bile bolje pripravljene na koriščenje evropskih sredstev, izvajanje infrastrukturnih projektov ter ohranjanje poseljenosti podeželja.
  • Vstop podjetij v varnostne in kibernetske dobavne verige EU in NATO zaradi dodatnih vlaganj, tudi evropskih sredstev, v krepitev obrambe, prinaša nove priložnosti, zlasti na področju tehnologij z dvojno rabo – podjetja, ki razvijajo inovacije za civilno in varnostno uporabo, bodo v središču strateških naložb.


Povežimo moči 


Kongres podjetništva ni le srečanje – je gibanje! Gibanje podjetnikov, ki vidijo priložnosti tam, kjer drugi vidijo težave.


Tu ne gre le za druženje, temveč za skupno oblikovanje pomembnih korakov, ki določajo gospodarsko prihodnost Slovenije. To je tisti trenutek v letu, ko si podjetniki izmenjamo izkušnje, skupaj iščemo rešitve, gradimo nove povezave in ustvarjamo zagon za spremembe.


Marko Lotrič 
predsednik Državnega sveta Republike Slovenije

arrow_upward